ELEKTRONICZNE WSTĘPNE INFORMOWANIE (EWI)

Nasza firma oferuje usługi elektronicznego wstępnego informowania organów celnych Republiki Białoruś dla WSZYSTKICH zainteresowanych podmiotów gospodarczych.

Możliwość składania do organów celnych elektronicznych wstępnych informacji o towarach i pojazdach transportowanych przez granicę celną (EWI), o których mowa w artykule 42 Kodeksu Celnego Unii Celnej.

Procedura składania wstępnych informacji do organów celnych Republiki Białorusi jest określona w Uchwale Państwowego Komitetu Celnego Republiki Białoruś od 04.09.2007r. nr. 95 „O kolejności wstępnego składania do organów celnych Republiki Białorusi informacji o towarach, w tym pojazdów transportowanych przez granicę celną Republiki Białoruś”.

 

Zalety wykorzystania przez przewoźnika usługi elektronicznego wstępnego informowania:

 • zmniejszenie wpływu czynników subiektywnych w trakcie podejmowaniu przez funkcjonariusza służby celnej decyzji o wydaniu zezwolenia na tranzyt celny w punkcie wejścia;
 • priorytetetowa odprawa celna przez funkcjonariusza służby celnej;
 • zastosowanie EWI i otrzymanie unikalnego numeru przewozu oznacza, że dostarczone informacje są wystarczające do uzyskania zezwolenia na tranzyt celny;
 • wygodna procedura rozliczeń gotówką i w formie bezgotówkowej;
 • skrócenie czasu odprawy celnej i kontroli w punkcie kontrolnym;
 • usługi EWI kosztują 10% mniej niż usługi sporządzenia kopii elektronicznych dokumentów celnych na granicy.

Dla świadczenia usługi EWI organów celnych Republiki Białoruś koniecznie trzeba:

Skontaktować się z nami nie później niż 3 godziny przed planowanym czasem przyjazdu pojazdu do punktu odprawy celnej i wysłać za pośrednictwem środków łączności lub pocztą elektroniczną następujące dokumenty:

 • dokumenty handlowe i transportowe (przewozu),
 • dokumenty pojazdu,
 • dokument tożsamości przedstawiciela przewoźnika (kierowcy).

Nasz specjalista na podstawie tych dokumentów sporządza wstępną wiadomość elektroniczną (EWI) i przekazuje ją do organów celnych, otrzymuje potwierdzenie rejestracji w systemie organów celnych - unikalny numer identyfikacyjny przewozu (UNIP).

Wstępna wiadomość elektroniczna (EWI) powinna być skierowana do automatycznego systemu przetwarzania wstępnych informacji organów celnych na co najmniej 2 godziny przed przybyciem pojazdu do punktu kontrolnego na granicy.

 

Wynagrodzenie za operacje celne dotyczące sporządzania EWI

W przypadku sporządzania EWI po przyjeździe do naszej filii (Woskrzenice Duże 21, parking przy stacji benzynowej „Lotos”):

 • w przypadku transportu według Carnetu TIR - 8 EURO za pierwszy towar i 2 EURO** na drugi i każdy kolejny towar;
 • w przypadku transportu według deklaracji tranzytowej (CMR) - 8 euro za arkusz podstawowy (pierwszy) oraz 2 EURO ** za każdy towar z arkuszu dodatkowego.
 • systematyzowanie partii towarów według ogólnego klasyfikatora kodów celnych (kod TN WED) - 1 euro za każdy dodatkowy kod towaru.
 • wypełnianie formularza Poświadczenia importu pojazdu - 2 EURO

**do każdego pakietu dokumentów stosujemy indywidualne podejście, ponieważ zapłata rośnie wprost proporcjonalnie do ilości wykonanej pracy, a złożoność wykonanych operacji zależy od: liczby pozycji w fakturach, liczby arkuszy przewozowych (CMR), opisu pozycji towarowych oraz odpowiedniego tłumaczenia opisu itd.

Rabat 5%

przy wysyłce dokumentów EWI na dobę przed zgłoszeniem

złożyć zamówienie

Oferowane przez nas usługi można opłacać kartami płatniczymi systemu VISA i MasterCard

Оплата карточками

Rabat 30%

Każde 5-te EWI -30% pierwszy towar

złożyć zamówienie

Woskrzenice Duże 21A
21-500 Biała Podlaska
Parking-LOTOS

+48 887 885 886 - Viber
tel +48 83 3422427
Skype: mantispoland

MANTIS SP. Z O.O.
NIP: PL9452004432
REGON: 356812104